Knygos yra magija, kurią galima visur pasiimti su savimiStephen King

Protmūšis „Istorija kitaip: ko nežinai apie moteris?“ Draugystės bibliotekoje

2018-11-17

Lapkričio 2-ąją sukako 100 metų, kai Lietuvoje moterims suteikta teisė balsuoti per rinkimus. Taip Lietuva suteikė ir realiai įgyvendino balsavimo teisę moterims anksčiau už tokias šalis kaip Prancūzija, Šveicarija ar JAV. Minint šią sukaktį, prisimenant Lietuvos 100-mečio laimėjimus lygių galimybių srityje, pabrėžiant reikšmingą moterų indėlį į Lietuvos valstybės kūrimą ir puoselėjimą, lapkričio 15 dieną Draugystės biblioteka organizavo Lygių galimybių plėtros centro inicijuotą protmūšį „Istorija kitaip: ko nežinai apie moteris?“

Šis projektas yra istorinės atminties inovacija, kuri naujai pristatys dar mažai žinomus Šimtmečio laimėjimus lygių galimybių srityje.

Lietuvoje moterų judėjimas dėl rinkimų teisės prasidėjo 1905 m., kai Vilniuje susikūrė organizacija – Lietuvos moterų susivienijimas moterų teisėms ginti. Jis kovojo dėl moterų rinkimų teisės ir galimybės dalyvauti nepriklausomos valstybės atkūrime. Pagrindinį tikslą pavyko pasiekti 1918 lapkričio 2 d., kai moterims buvo suteikta balsavimo teisė, kuri buvo įtvirtinta laikinojoje Konstitucijoje.

Istoriniai faktai liudija, kad atkurta Lietuvos valstybė buvo statoma ant tvirtų, demokratijos ir lyčių lygybės principais grįstų pamatų. Jos kūrėjai toliaregiškumu pralenkė daugelio Europos valstybių politinį elitą, todėl šiandien galime pagrįstai didžiuotis tuo, kad mūsų demokratija yra neatsiejama nuo fundamentalių moterų ir vyrų lygybės vertybių.

Gavusios politines teises moterys aktyviai prisidėjo prie atkurtos valstybės puoselėjimo. Jos visad dalyvavo politinėje, visuomeninėje, mokslo, švietimo, labdaros, meninėje veikloje, įnešdamos esmingą indėlį į Lietuvos kultūros kūrimą ir puoselėjimą.

 

Protmūšio metu komandos turėjo galimybę pasitikrinti savo istorines žinias bei sužinoti daug negirdėtų faktų apie moterų indėlį Lietuvos valstybės kūrime. Draugystės bibliotekoje susirinko 5 komandos: „Bile“, „Knygnešiai“, „Komanda“, „Šypsenėlės“ ir „Rūta“. Po įtempos kovos, trečiąją vietą užėmė „Šypsenėlės“ (31 taškas) , antrąją – „Bile“ (32 taškai), o šį kartą nugalėjo „Knygnešių“ komanda (36 taškai).

Dėkojame dalyviams už puikius įspūdžius ir aštrų protą bei organizatoriams už puikiai parengtus klausimus ir programą!

 

      

 

///////////////////

 

 

  

Projekto „Moterys, kūrusios Lietuvos valstybę“ vykdytojas – Lygių galimybių plėtros centras.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti: www.lietuva100.lt